Krása těla

Krása těla

Smutný osud nadějné gymnastky

Věra Čáslavská se narodila roku 1942 v Praze. Byla to nejenom úžasná sportovní gymnastka, trenérka a sedminásobná olympijská vítězka, ale i silná žena s těžkým životním osudem. Je jedna ze dvou gymnastek historie, které se podařilo získat zlatou medaili ve víceboji na dvou po sobě jdoucích olympijských hrách. Už přes čtyřicet let drží mezi sportovními gymnasty rekord v počtu individuálních zlatých olympijských medailí.

Sportovní začátky

Věra Čáslavská se už jako dítě věnovala sportu, konkrétně baletu a krasobruslení. V necelých 15 letech začala trénovat pod vedením Evy Bosákové sportovní gymnastiku. Už v počátku se dostavily velké sportovní úspěchy.

Smutný život nadějné krásky

Rok 1968 se pro ni stal zlomovým. Při Letních olympijských hrách v Mexiku se provdala za Josefa Odložila, českého reprezentanta v běhu, ale také byla násilně ukončena její kariéra, když veřejně protestovala proti okupaci Československa sovětskými vojsky. Na stupních vítězů odvrátila hlavu od sovětské soupeřky do země. V témže roce byla ještě vyhlášena nejlepší sportovkyní světa. Manželství se také záhy rozpadlo. Až po Sametové revoluci se jí začalo opět dařit, stala se poradkyní prezidenta Václava Havla. Roku 1993 došlo k další osobní tragédii, při které zemřel její bývalý manžel při potyčce s jejich synem Martinem. Čáslavská propadla do hlubokých depresí, a když se zdálo, že se jí vrátila životní energie, byla jí diagnostikována rakovina slinivky. Zemřela v roce 2016.

Významná ocenění Věry Čáslavské

  • Nejlepší sportovkyně světa: Toto ocenění získala Čáslavská v roce 1968 spolu s titulem druhá nejznámější žena světa.
  • Olympijský řád: Olympijský řád jí byl udělen roku 1991 Mezinárodním olympijským výborem.
  • Řád vycházejícího slunce: Toto japonské ocenění dostala z rukou velvyslance Čikahitiho Harada v pražské rezidenci.
  • Cena Gratias Agit: Čáslavské byla udělena v roce 2016 za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek