Krása těla

Krása těla

Vrcholový sport – přináší to ještě člověku zdraví a radost?

Každodenní trénink a výkony na hranicích lidských možností. Je toto trvale udržitelné pro lidské zdraví a psychiku? Nebo jsou vrcholoví sportovci vězni ve zlaté klícce?

Každodenní dřina

Zřejmě si umíte představit, že se z vašeho velkého koníčku stane povolání. Co se změní? Počáteční období velké euforie vystřídá stagnace, v horším případě rychlý nástup syndromu vyhoření. Vrcholoví sportovci jsou na všechny budoucí překážky mnohdy dopředu upozorňovaní, a kromě profi trenéra mají při ruce i rady psychologů, věnujících se péči o jejich psychickou pohodu a svěžest. Kolikrát za život musíte překonat nechuť ráno vylézt z postele a podat skvělý pracovní výkon vy? Podobně to mají i sportovci. Zřejmě každý den ze svého údělu nadšeni nejsou, z trvalého pohledu však ano.

Kritika

Často se zmiňuje, že vrcholový sport již se sportem nemá pranic společného – máte talentovaného mladého hokejistu? Pokud nebudete dostatečně „solit“, váš hoch si v první lajně rozhodně nezahraje. A to jsme u žáků… Víte, že bez infuzí a hormonálních přípravků by se dnešní vrcholoví atleti téměř neobešli? A jaký vliv na zdraví může mít dlouhodobé užívání steroidů či iontových nápojů? Už začínáte mít radost ze svých nedokonalých svalů? Že vám stačí být rekreačním, zdravým, sportovcem? Gratulujeme!

A co dál?

Když se sportovec zraní, může to znamenat konec celé kariéry. V tomto případě je výhodné, pokud již od začátku myslel na zadní kolečka a je schopen se uživit například jako trenér.

Jakými problémy trpí vrcholoví sportovci:

  • deprese
  • úzkosti
  • poruchy příjmu potravy
  • obavy z budoucnosti v profesi
  • následky zranění

Fandíte vrcholovým sportovcům?

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Další článek