Krása těla

Krása těla

Historie a osobnosti gymnastiky

V tom nejširším významu je gymnastika označována jako soubor tělesných cvičení, které vedou k všestrannému rozvoji člověka, nejen po jeho tělesné stránce. Gymnastika na profesionální úrovni se nazývá sportovní. Sportovní gymnastika je také jednou z disciplín na letních olympijských hrách.

Gymnastika a její historie

Gymnastiku provozovali již v antice, konkrétně ve starém Řecku. Toto cvičení zde bylo považováno za prostředek rozvoje člověka v duchu kalokaghatie, což je ideál harmonického souladu mezi duševní a tělesnou stránkou člověka. V Egyptě nebo na Krétě lze počátky tohoto sportu spatřovat u cvičení se zvířaty. Svůj název dostala gymnastika díky Řekům, kteří svá cvičení prováděli nazí, gymnós znamená nahý. Sportovní gymnastika vznikla z nářaďového tělocviku, který se poprvé objevil v 19. století v Německu. Jedná se o těžkou a náročnou disciplínu.

České osobnosti gymnastiky

  • Věra Čáslavská: Sportovní gymnastka a trenérka, která je jednou ze dvou gymnastek v historii, jíž se podařilo získat zlaté medaile ve víceboji na dvou po sobě jdoucích olympijských hrách. Přes 40 let již drží rekord v počtu individuálních zlatých olympijských medailí. Zemřela roku 2016 na rakovinu slinivky.
  • Jiří Tabák: Mistr Evropy v přeskoku a držitel bronzové medaile za gymnastiku z roku 1980, kterou získal na Olympijských hrách v Moskvě. Zatím je to poslední medaile pro Česko v této disciplíně.
  • Josef Čada: Držitel 6 zlatých medailí, 3 získal za družstvo, 2 za hrazdu a 1 za víceboj a 6 stříbrných medailí.
  • Věra Černá: Několikanásobná mistryně republiky a mistryně světa na kladině z roku 1979.

Pravidla a disciplíny

Základ pro hodnocení sportovní gymnastiky je posouzení odbornou porotou v oblasti obtížnosti a kvality provedení jednotlivých prvků v různých sestavách. Pravidla by měla vést gymnasty k tomu, aby do svých sestav zařadili pouze takové prvky, které mají nacvičené a bezpečně zvládnuté. Ve sportovní gymnastice existují tři hlavní disciplíny, je to víceboj jednotlivců, víceboj družstev a ve finále cviky na jednotlivých nářadích.
Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek